Sankcja kredytu darmowego to narzędzie ochrony konsumentów przed nieuczciwymi praktykami banków. Może być stosowana w przypadku kredytów i pożyczek do kwoty 255.550 zł. Obejmuje ona przede wszystkim:
Co ważne, sankcja kredytu darmowego przeznaczona jest wyłącznie dla konsumentów. Dzięki niej kredytobiorcy mogą uniknąć płacenia odsetek i innych kosztów, jeśli bank naruszy przepisy dotyczące udzielania kredytów konsumenckich.
Zgodnie z art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim jeżeli kredytodawca narusza przepisy dotyczące udzielania kredytów konsumenckich, kredytobiorca ma prawo złożyć pisemne oświadczenie o zwrocie jedynie kapitału kredytu. Po złożeniu takiego oświadczenia kredytobiorca nie musi spłacać odsetek i innych kosztów kredytu (z wyjątkiem kosztów zabezpieczenia kredytu oraz kosztów należnych osobom trzecim). Kredytobiorca oddaje do banku jedynie taką kwotę, jaką pożyczył. W praktyce oznacza to „darmowy kredyt”.
Jakie naruszenia mogą spowodować sankcję kredytu darmowego? W praktyce najczęściej są to:
Uprawnienie do zastosowania sankcji kredytu darmowego wygasa po upływie 1 roku od dnia wykonania umowy.
Na koniec warto wspomnieć, że postępowanie sądowe w sprawie sankcji kredytu darmowego jest znacznie krótsze niż w przypadku tzw. kredytów frankowych i najczęściej trwa od kilku do kilkunastu miesięcy.